728×90 – glava
728×90 – glava

84. podelitev oskarjev

oscarsPodeljene so bile najuglednejše filmske nagrade  in izteklo se je po pričakovanjih in napovedih poznavalcev filmske umetnosti (presenečenj ni bilo). Zmagovalec večera (prireditev se je odvijala zgodaj zjutraj ob 02:00 po našem času) je črno-beli, skoraj nemi francoski film The Artist (Umetnik), ki je zmagal v kategorijah za najboljši film, režijo in glavno moško vlogo (skupaj je film prejel 5 oskarjev).

Film The Artist (Umetnik)

{youtube}OK7pfLlsUQM{/youtube}

Tudi drugi kipci v osrednjih kategorijah so odšli k nominirancem, ki so v zadnjih tednih veljali za favorite: za stranski vlogi je Akademija nagradila Christopherja Plummerja in Octavio Spencer, za glavni pa Jeana Dujardina in Meryl Streep.

 

Pet oskarjev je prejel tudi film Hugo, najnovejši film Martina Scorseseja. 

{youtube}hR-kP-olcpM{/youtube}

Kot zanimivost – z 82. leti je Plummer postal najstarejši dobitnik oskarja v zgodovini. “Ljubček, le dve leti si starejši od mene, kje si bil vse moje življenje?!” je nagovoril kipec, ki ga je dobil za vlogo ostarelega, bolnega geja v drami Beginners. Oskarja je prejel za stransko moško vlogo.

Največji “škandal” si je privoščil Sasha Baron Cohen (nekdanji Borat) današnji “Diktator”, ker je umazal rdečo preprogo, saj je izpolnil svojo obljubo in se na prizorišču pojavil preoblečen v “Diktatorja”, glavni lik iz svojega naslednjega filma. Pod roko je nosil žaro s sliko Kima Džonga Ila, iz katere je pepel nemudoma stresel po precej nenavdušenem povezovalcu rdeče preproge Ryanu Seacrestu, češ da je bila taka diktatorjeva poslednja želja.

{youtube}mhAg0COnqds{/youtube}

Seznam vseh nagrajenih filmov

Najboljši film: The Artist (Umetnik)
Najboljša igralka v glavni vlogi: Meryl Streep (The Iron Lady)
Najboljši igralec v glavni vlogi: Jean Dujardin (The Artist -Umetnik)
Najboljša ženska stranska vloga: Octavia Spencer (Služkinje)
Najboljša moška stranska vloga: Christopher Plummer (Begginers)
Najboljša režija: Michel Hazanavicius (The Artist (Umetnik))
Najboljši izvirni scenarij: Alexander Payne, Nat Faxon in Jim Rash (Potomci)
Najboljši prirejeni scenarij: Woody Allen (Polnoč v Parizu)
Najboljši tujejezični film: Nader in Simin se ločujeta (Iran)
Najboljši animirani film: Rango
Najboljša izvirna glasbena podlaga: Ludovic Bource (The Artist – Umetnik)
Najboljša pesem: Man or Muppet (Brett McKenzie, Muppetki)
Najboljši celovečerni dokumentarni film: Undefeated
Najboljša kostumografija: Mark Bridges (Umetnik)
Najboljša scenografija: Dante Ferretti in Francesca Lo Schiavo (Hugo)
Najboljša montaža: Kirk Baxter in Angus Wall (Dekle z zmajskim tatujem)
Najboljši vizualni efekti: Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman in Alex Henning (Hugo)
Najboljša maska: Mark Coulier in J.Roy Helland (The Iron Lady)
Najboljša montaža zvoka: Philip Stockton in Eugene Gearty (Hugo)
Najboljše mešanje zvoka: Tom Fleischman in John Midgley (Hugo)
Najboljša fotografija: Robert Richardson (Hugo)
Najboljši kratkometražni dokumentarni film: Saving Face
Najboljši kratkometražni animirani film: The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
Najboljši kratkometražni igrani film: The Shore

Sorodni prispevki

Napišite komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja