Od 19. do 27. novembra poteka evropski teden zmanjševanja odpadkov. Vsako leto je namenjen drugemu področju in letos je slogan Tekstilni odpadki so iz mode. V Evropi je namreč tekstilna industrija poleg živilske industrije, gospodinjstev in prometa med največjimi onesnaževalci okolja.
Nekaj kratke statistike:
- za izdelavo ene majice s kratkimi rokavi se porabi 2700 litrov vode – toliko pitne vode človek spije v dveh letih in pol,
- v EU na leto proizvedemo okoli 2 milijona ton odpadkov iz tekstila – največ v Italiji, 20 % vseh,
- v Sloveniji je leta 2021 nastalo okoli 10.000 ton odpadkov iz tekstila,
- v letu 2021 smo v Sloveniji reciklirali skoraj dve tretjini predelanih odpadkov iz tekstila in pri tem proizvedli 6 tisoč ton uporabnih snovi.
Eden izmed pomembnih akterjev zmanjševanja tekstilnih odpadkov in ponovne uporabe tekstila v Sloveniji je Humana. Gre sicer za globalni projekt, katerega del je tudi Slovenija, najbolj pa Humano pri nas poznamo po zbiralnih zabojnikih. V preteklem letu so odprli tudi 6 tako imenovanih „second hand“ trgovinic, kjer prodajajo rabljena oblačila. Humana z zbiranjem doniranih oblačil pridobiva tudi sredstva, s katerimi pomaga revnejšim prebivalcem sveta do dostojnejšega življenja. V zadnjih treh letih so v Sloveniji zbrali več kot 5 tisoč ton oblačil in obutve in v zadnjih petih letih različnim projektom darovali več kot 300 tisoč evrov.
Kot nam je povedala vodja Humane Slovenija Saška Susman, je Podravje pomemben del njihove mreže zbiralnih zabojnikov: